İstanbul’un Papağanları

İstanbul Bebek parkında  görüntülenmiş bir çift papağan.

İstanbul Bebek parkında görüntülenmiş bir çift papağan.

İstanbul Bebek parkında  görüntülenmiş bir çift papağan.

İstanbul Bebek parkında görüntülenmiş bir çift papağan.

Boğaziçi Üniversitesi Atletizm Pistin’de idman yaparken bazen üzerimizden gruphalinde çığlık çığlığa kuşlar geçerdi. Bizden büyük bir abimiz(Taner) de bu hadise ne zaman yaşansa “bak papağanları gördün mü?” diye sorardı.

İlk başlarda bu papağan olayının bir şakadan ibaret olduğunu sanmıştım. Bunun en büyük sebebi ise “Bak papağanları gördün mü?” sorusunu duyduktan hemen sonra gökyüzünü bakıyordum ama kuşlar çoktan bizden uzaklaşmış oluyorlardı. Bu uzak mesafeden de kuşlar papağan gibi değilde daha çok sıradan bir kuş gibi görünüyordu. Zaten izlediğim belgesellerden ve orta okul bilgilerinden kalan yalan yanlış bilgilerden de bildiğim kadarıyla papağanlar sıcak iklimlimin hakim olduğu yerlerde yaşarlar, Afrika gibi(Ne zaman sıcak iklim dense nedense aklıma hep Afrika gelir).

Taner abi bize “bak papağanları gördün mü?” sorusunu sormaktan sıkılmış olmalı ki bu papağan meselesini bir süre sonra unuttum. Bir gün, bir gazetenin pazar ekinde İstanbul’da yaşayan papağanlarla ilgili bir yazı gördüm. Yaşadığım bu olaylardan dolayı bu yazı çok ilgimi çekti. Yazıyı bir çırpıda okudum. Yazının sonunda çok şaşırmıştım çünkü gerçekten İstanbul’da bir papağan kolonisi yaşamaktaydı.

Okuduğum gazete yazısının da etkisiyle ilerleyen günlerde ki idmanlarımda ve günlük yaşamımda üzerimden ne zaman kuş geçse bu kuşları incelemeye başladım. Bu incelemelerimin sonucunda fark ettim ki çığlık çığlığa geçen kuş sürülerinin gagaları bir garip. Renkleri ile alakalı net Bir şey söyleyemiyordum çünkü kuşlar parlak bir havada gökyüzünden hızlıca geçtikleri için aşağıdan bakınca siyah görünüyorlardı. Kesin olan bir şey vardı; bu kuşların gaları ve sesleri İstanbul’da duymaya ve görmeye alıştığım kuşlara benzemiyordu.

Bebek sahilinde yürümeye veya koşmaya giderken Boğaziçi Üniversitesinin Güney kampüsünü kullanırım. Bebek’e inmek için kullandığım bu yolun bir kısmı ormanlıktır. Havanın açık olduğu günlerde bu ormandan geçerken Papağanları ve yeşil renklerini bir kaç kez net bir şekilde gördüm. Bu karşılaşmalarım sonrasında İstanbul’daki papağanların varlığına tamamen inanmıştım.

Dün akşam üstü kameramla beraber Bebek’de yürüyüşe çıkmıştım. Haftasonu olduğu için ve havanın da güzel olması sebebi ile sahil çok kalabalıktı. Kameram boynumda asılı bir yandan yürüyordum bir yandan da acaba ne çekebilirim diye düşünüyordum. Aslında çekile bilecek çok şey var ama bizim insanımıza olan güvenim çok düşük olduğu için objectifimi de istediğim gibi sağa sola doğrultamıyordum. Sonra aklıma Papağanlar geldi. Bir anda zevinçle Bebek parkına doğru yönümü değiştirdim. Parka geldiğimde telefoto lensimi kamerama taktım ve etrafı gözetlemeye başladım.

Papağanları göremiyordum ama seslerini çok net bir şekilde duyabiliyordum. Göremememin sebebi papağanların parklak yeşil renkleriydi. Bu parlak yeşili yaprakların renginden ayırt edebilmesi gerçekten çok zor. Çimlere oturdum ve bir süre sesleri dinledim. Havada uçan papağanları görüyordum, gözlerimle onları takip ediyordum ama nezaman ağaç yapraklarının arasına girseler kaybediyordum. Bu sabırlı bekleyişim bir süre sonra meyvesini verdi ve benim hemen üzerimdeki ağacın dallarında bir çift papağan görmüştüm.

Papağanların çekebildiğim kadar çok fotoğrafını çektim. Bir süre sonra ara verip fotograflarıma baktığım zaman fotoğrafların büyükbir çoğunun doğru pozlanmadığını farkettim. Bunun sabebi de fotoğraf karelerine çok parlak olan gökyüzü de dahil olmuştu. Fotoğrafların hepsini gözden geçirdiğim zaman sevinmiştim çünkü fotoğraflamaya çalıştığım çift bazı karelerde gerçekten çok güzel çıkmıştı.

Papağanların İstanbul’a nasıl geldiklerini bilmesemde(bununla alakalı birçok teori var) İstanbul’da papağanların yaşadığına artık inanıyorum. Umarım ki bu kuşlar İstanbulun ılıman iklimini beğenirler, kalıcı olurlar ve İstanbulun güzelliğine güzellik katarlar. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s